Skip to content

Debata pt. „Aktywizacja zawodowa osób w spektrum autyzmu – jak przeprowadzić?”

1 kwietnia 2025 r. w Centrum Kultury Browar B we Włocławku odbyła się debata pt. „Aktywizacja zawodowa osób w spektrum autyzmu – jak przeprowadzić?”, której organizatorem była Fundacja Autism Team, Filia we Włocławku, przy współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną we Włocławku.

Wystąpienia, które najbardziej zapadają w pamięć to te, w których czujemy, że ktoś mówi z wnętrza. Pierwsza debata społeczna „Aktywizacja zawodowa osób w spektrum autyzmu” już za nami. Podczas debaty szybko przekonaliśmy się, jak złożonym tematem jest spektrum autyzmu w kontekście pracy zawodowej. Czas spojrzeć szerzej i dostrzec potencjał, który często pozostaje niewykorzystany. Osoby autystyczne mogą być niezwykle wartościowymi pracownikami – ich analityczne myślenie, precyzja, lojalność i innowacyjność to cechy, które mogą wzmacniać zespoły. Wypowiedzi uczestników dzisiejszego spotkania potwierdzały, że osoby w spektrum napotykają trudności w rekrutacji, adaptacji i codziennej współpracy. Wielu kandydatów i kandydatek odczuwa stres związany z samą rozmową, ale także z kwestiami logistycznymi. Największą przeszkodą dla owocnej współpracy jest brak świadomości. Pracodawcy i współpracownicy często nie wiedzą, jak odbierać odmienność osoby w spektrum, co prowadzi do nieporozumień i niepotrzebnych ograniczeń. Tymczasem proste dostosowania, takie jak klarowna komunikacja, przewidywalne procedury czy elastyczność organizacyjna, pozwolą zespołom nie tylko dobrze funkcjonować, ale też wzajemnie korzystać ze swoich umiejętności.

Organizowanie szkoleń na temat spektrum autyzmu zdecydowanie jest rekomendowane. Tego rodzaju działania zmniejszają ryzyko stygmatyzacji i wzmacniają kulturę akceptacji, wciąż jednak jest ich niewiele. Rozmawialiśmy także o systemie zatrudnienia wspomaganego. Zatrudnienie wspomagane to model wsparcia umożliwiający osobom ze spektrum autyzmu znalezienie i utrzymanie pracy na otwartym rynku. Opiera się na indywidualnym podejściu i współpracy z pracodawcą. Zatrudnienie wspomagane pomaga osobom w spektrum autyzmu osiągnąć satysfakcję i rozwijać się w pracy, zmniejsza bariery zawodowe i społeczne oraz pozwala wykorzystać unikalne umiejętności.

Spotkanie poprowadziła Izabela Piotrowska – Dyrektor Zarządzająca Fundacji Autism Team, Filia we Włocławku. Do udziału w debacie zaproszono: Monikę Jabłońską – Zastępcę Prezydenta Miasta Włocławek, Ewelinę Brodzińską – Radną Rady Miasta Włocławek, Annę Jackowską – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku, Marzenę Kunecką-Jackowską – z Ośrodka Doradztwa Zawodowego i Promocji Szkolnictwa Zawodowego CKZiU we Włocławku, Monikę Kramkowską – Wicedyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włocławku oraz Annę Wilińską – mamę Aleksandry, Samorzeczniczki Klubu Świadomej Młodzieży. Ponadto w dyskusji udział wzięli: Elżbieta Rutkowska, Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Włocławek, Kinga Twardzik Pawłowska – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku, Andrzej Gralak – Dyrektor Delegatury we Włocławku Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Agata Podlasin – Wydział Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej UM Włocławek, Agata Głowacka – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włocławku, Dorota Dzięgelewska – mama Piotra, Dorota Szpulecka – mama Gabrysi, Monika Wesołowska – mama Janka, Izabela Małkiewicz – mama Zosi, Tomasz Braun – Samorzecznik Klubu Świadomej Młodzieży, Julita Migdał-Gadaj. Na spotkaniu obecna była Katarzyna Markowska – przedstawicielka Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Piotra Kowala.

Debata zakończyła się postanowieniem, by kontynuować tematykę podczas kolejnych spotkań, na które zostaną zaproszeni dyrektorzy szkół oraz pracodawcy.

Więcej na stronie Facebooka Poradni.